Aker Patent & Danışmanlık

Çözüm Ortağınız!

Marka Tescil Süreci

Marka Tescili

Marka tescili ortalama 8-12 ay arasında sürmektedir. Marka araştırılması yapılarak, markanın tescile, uygun olup olmadığına karar verildikten sonra başvuru işlemleri başlatılır. Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapıldığı andan itibaren markanız koruma altına alınır. Eksiksiz alınan marka başvuruları, markanın reddedilmesi için herhangi bir neden bulunmaması halinde üç aylık sürede Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Yayın süresince herhangi bir itiraz gelmemesi halinde, noksan evrak varsa talep edilir TPE‘ ye Marka Tescil Harcı verilir. Marka Tescil Belgesi düzenlenerek başvuru sahibine gönderilir

BÜTÜN MARKA TAKİP VE İTİRAZ SÜREÇLERİ VEKİL FİRMA OLARAK TARAFIMDAN TAKİP EDİLMEKTE VE MARKANIZ KORUMA ALTINA ALINMAKTADIR.

Marka ile Neler Yapılabilir ?

  • Markanız tescil edildikten sonra 10 yıl boyunca koruma altına alınır ,
  • 10 yılda bir koruma işlemlerini yenilemek gerekir
  • Markanızı dilediğiniz takdirde satabilirsiniz
  • Markanızı teminat göstererek banka işlemlerinde kullanabilirsiniz
  • Markanızı kiraya verebilirsiniz

Markanın İzlenmesi

Marka tescili yapıldıktan sonra, tescilli markanın sahibi dışında bir başkası tarafından kullanılması riskine karşın, firma vekillerimiz tarafından markanız sürekli takip altına alınır. Bültende yayınlanan benzer markalar firmamız tarafından size haber verilecek ve gerekli itiraz işlemleri yapılarak markanız korunacaktır. Firma vekillerimiz benzer markaları tespit edip tescilli marka sahibinin onayı ile itiraz işlemlerine başlar ve benzer marka tescili önlenmeye çalışılır.

Slogan

Sloganlar da Marka Tescili adı altında korunabilirler. Slogan tüketici grubuna slogan aracılığıyla tanıtım yaptığında dolayı, firmanın sloganı çok önemlidir. Adidas Markasının ‘ İmposible is nothing ‘ yani İmkânsızlık hiçbir şeydir sloganı örnek olarak verilebilir.

Reklam

Single Post Navigation

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: