Aker Patent & Danışmanlık

Çözüm Ortağınız!

Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel Tasarım Nedir? 
Endüstriyel tasarım ürünün bütünü veya parçalarının, görsel olarak algılanabildiği, renk, biçim, şekil, doku, malzeme gibi özellikleridir.

Endüstriyel Tasarımın Özellikleri
– Tasarım, üretilen ürünün kendine has özelliklerini belirtmek amacıyla kullanılır
– Diğer ürünlerden ayırt edici bir özelliğe sahiptir
– Ürün tasarımıyla, firmayı ve markayı temsil eder
– Tasarım ürüne yenilik ve farklı bir bakış açısı getirir

Endüstriyel Tasarımı Tescili Neden Alınmalı?
– Müşterinin beklentilerinin ötesine geçmek ve rekabet ortamı içerisinde, ürünün tasarımını ön plana çıkararak avantaj sağlanır.
– Yapılan araştırmalar sonucunda ürün, kalite ve fiyat gibi unsurların dışında, ürün görüntüsü ve tasarımının da etkili olduğu belirlenmiştir. Aynı kalitede olan iki ürün arasında, tasarımı daha farklı olan ürünün tercih sebebi olduğu gözlenmektedir.
– Tasarımda yenilik etkin bir pazarlama yöntemidir.
– Tasarımların, başka kişilerce, tasarım hakkı sahibinin izni olmaksızın ticarileştirilmesinin engellenmesiyle, ekonomik ve sosyal anlamda firmanın geri dönüşlerinde büyük bir rol oynamaktadır.

Tasarım Tescil Süreci 
Ülkemizde endüstriyel tasarımların tescil süreci özet olarak şekli inceleme, endüstriyel tasarım siciline kayıt ve yayın, itirazlar ve belgelendirme olarak dört ana işlem sürecinden oluşmaktadır.
Endüstriyel Tasarım Sicile Kayıt ve Yayımlama: Endüstriyel tasarım tescil başvuruları Endüstriyel Tasarım Siciline kaydedilmesi ve ilgili ilk Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bülteninde yayınlanmasıdır.
Tescile İtiraz: Yayınlanan tasarımlara, yenilik ve ayırt edici nitelik vasfına sahip olmadığı gerekçesiyle ya da hak sahipliğine dayanarak ilân tarihinden itibaren altı ay içinde Enstitü nezdinde itiraz edilmesidir. İtiraz edilen tasarımın hak sahipliği ile, yenilik ve ayırt edici nitelik vasfına sahip olup olmadığı sunulan belgeler ışığında Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından incelenir.
Belgelendirme: 6 aylık yasal itiraz süresi içerisinde endüstriyel tasarım tesciline ilişkin itirazda bulunulmaması ya da yapılan itirazların reddedilmesi tasarım tescil belgesinin hazırlanmasıdır.
Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip tasarımlar belge verilerek korunur. Bileşik bir ürünün bir parçası ile ilgili tasarımın kendi yeni ise ve ayırt edici bir niteliğe sahipse ayrıca korumadan yararlanır.
Bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir. Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorlarsa aynı kabul edilir. Kamuya sunma, sergileme, satış gibi yollarla piyasaya sürme, kullanma, tarif, yayım tanıtım veya benzer amaçlı faaliyetleri kapsar.

Reklam

Single Post Navigation

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: